Kariyer & İş Yaşamı

Kariyerimin liderliğini nasıl elime alırım? İş ararken neler yapmam lazım? İş yaşamında mutlu ve başarılı nasıl olurum? Bu soruların yanıtlarını arıyorsanız, yazılarımın size yeni pencereler açacağına söz veriyorum.

Ben Kimim?

Bugünün iş dünyasında Y kuşağını motive etmekle ilgili oldukça zorlandığımızı gözlemliyorum. Kaldı ki, bu konuda oldukça fazla araştırma dokümanı ve farklı makaleler de mevcut. İnsan potansiyeli ve motivasyonu ile ilgili uzun yıllardır kafa yorduğumdan, daha rahat içselleştirebilmemiz için; Y jenerasyonunu…

’Merhaba sevgili dostum, bu mektubu seni merak ettiğim ve nasıl olduğunu öğrenmek için gönderiyorum. Beni sorarsan her şey yolunda, biraz yoğun çalışıyoruz bu ara sadece. Bir de yeni biriyle tanıştım ama yazarak anlatamam. Görüşmemiz lazım, İstanbul’a ne zaman geliyorsun? Seni…

Bu işte bir yanlışlık var! Kurumu tanıtmak için üniversitelerde özenli sunumlar, sıcak sohbetler yapılır ve “hadi bizim şirkete gel” denir. “Çalışan memnuniyetini önde tutuyoruz” haberleri ile işveren markası çalışmaları yapılmaya (çalışılır.) ?!? Kurumun itibarını dışarıda yüksek tutmak için paralar harcanır,…

“Neden işten ayrıldınız?” sorusunu duyan dostlarıma! Az önce bir mesaj aldım, bir dostumun canını epey bir sıkmışlar. Bir kaç ay önce ileri derecede mobbing nedeniyle istifa etmişti. İş görüşmelerine gidiyor ve neden işi bıraktığını ifade ederken zorlanıyor. En son görüştüğü…

Dün Kocaeli Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımla iş yaşamını konuştuk. Gencecik ışıltılı gözlerinde endişeler ortak: Okulum uzadı, iş ararken sorun olur mu?

Yakında performans değerlendirmeleri başlar çoğu şirkette. Hatta bir kısmı başladı bile. Hadi benden bir kaç tavsiye! Hepimizin senaryosu farklı, istediğinizi alın.

“Seni sürekli başka bir şeye dönüştürmeye çalışan bir dünyada, kendin kalabilmek en büyük başarıdır!” R.W.Emerson Bu hafta olmadığım gibi bir insana dönüştürmek için ruhumu, huzurumu zorlayan bir kaç olay üst üste geldi.

İş arayan dostlarıma; Sıkça karşılaşıyorum Linkedin’de yazdıklarınızla. İsyan dolu cümlelerinizi görüyorum, mutsuzluğunuzu derinden anlıyorum. Benzer yollardan geçtik ya da yarın geçebiliriz. IK uzmanlık alanım değil, ama bir kaç önerim var:

Geçenlerde bir üniversitede seminerdeyim. Yine yaşama dair hikayelerimi paylaşıyorum. Gencecik gözler izliyor beni, biri hariç.. En ön sırada oturuyor. Yaşı belli ki 70’e yakın.

Bu aralar karşılaştığım bir gerçek var. Tüm samimiyetimle paylaşmak istiyorum: Çevremdeki %99 insan ilk kitabım “Yeni Bir Pencere Aç” ın beklediğimden az insana ulaşacağını düşünüyor.