‘’Ne kadar şanslısın!’’, ‘’keşke sendeki şans bende de olsa!’’, ‘’Off bugün de şansım yaver gitmedi.’” Ne çok işitiyoruz değil mi bu tarz sözleri?

Hepimizin bildiği gibi şans, bir kimsenin bilgi ve emeğinden çok rastlantı sonucu elde ettiği elverişli durum olarak tanımlanır. Sizi bilmem ama ben o şansa inanmam! İnsan her şeyi kendisi yaratır, yani şans dediğimiz şey, bizim verdiğimiz kararlar, çabalar sonucu çıkar ortaya.

Kendinizi Sınırlamayın

Mezun olduğumda şirketler Boğaziçi, ODTU gibi Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olanları almak istiyorlardı işe… Bense Marmara mezunuydum ve ilanları ayıklamak oldukça zordu. Fakat ne oldu biliyor musunuz? O üniversitelerin mezunlarının birçoğundan daha hızlı girdim uluslararası bir şirkete.

Çevrenizde sizden iyi olanları, sizden iyi okullarda okuyanları, sizinkinden iyi şirketlerde çalışanlara bakıp da kendinizi sınırlamayın ve sizi etiketlemelerine izin vermeyin. Çünkü tüm bunların ötesinde en önemli olan: Kendinizi nasıl donattığınız ve anlattığınız.

İstediğimiz insan olmak ya da istediğimiz hayata sahip olmak için ne kadar uğraşıyoruz? Mesela bugün o istediklerine ulaşmak için bir şeyler yaptın mı yoksa bugün de dünün aynısı mıydı senin için?

Negatiflik hissinden, kötü düşüncelerden uzaklaşmalıyız bir kere. Cesaret ve kararlılıkla ilerlemeli, yeni adımlar atmaktan korkmamalıyız. Ve sonrasında şans zaten gülümseyecektir bize.

‘’Başarılı olmak için çaba gösterirsen şans seninledir. Tembeller için şans diye bir şey yoktur.’’ Montesquieu.

Gerçek Bir Hedefiniz Olsun

Size mentörlüğünü yaptığım Sibel’den bahsetmek istiyorum:

Sibel, bir devlet lisesinden mezun olduktan sonra iki yıllık insan kaynakları okudu. İstediği kariyere sahip olabilmek için haftada 25 saat İngilizce çalıştı kendi kendine. Ne bir kursa gitti ne de yardım aldı. Çünkü bunlara yetecek parası yoktu. Ama kocaman hayalleri vardı. Şu an 28 yaşında Sibel ve bir global firmanın İnsan Kaynaklarında çalışıyor. İşte biz buna şans değil, azim diyoruz, kararlılık diyoruz.

Tavsiye :   Yönetici Olmak İstiyor musun?

Peki Hindistan’da 2 Odalı Bir Evde Doğan Google CEO’su Sundar Pichai’nin Öyküsünü biliyor musunuz?

Ailesinin durumu iyi olmayan Pichai, doğduğu 2 odalı evlerinin oturma odasında küçük kardeşiyle birlikte uyurmuş. Bilgisayarlar ile ilgilenmeye başlamış gençliğinde ve bir tutku haline gelmiş onun için. Lise eğitimini Hindistan’da tamamladıktan sonra ailesinin tüm birikimini kullanarak Amerika’ya yüksek lisans almaya gidiyor. 2015’ten beri ise Google’ın CEO’luk görevini yürütüyor.

Pichai’yi şu sözleriyle daha iyi anlamamız mümkün:

“Teknolojiyi her zaman çok sevdim. Her zaman Silikon Vadisi’nde olma hayalim vardı. Küçüklüğümde Silikon Vadisi hakkında şeyler okur, amcamdan hikayeler dinlerdim.”

Şanslı olmaya değil, gerçek bir hedefimiz olmasına odaklanmalıyız. Ne zaman ki hedefe kitlenirsek, işte o zaman durdurulamaz oluruz.

Yeni Şeyler Deneyin

Alışkanlıklarımızın dışına çıkmak, yeni şeyler denemek bizi yepyeni hayatlarla karşılaştırır, yepyeni fırsatlar sunar.

Zamanımızı Instagram’da ya da Facebook’ta harcamak yerine kendimize yeni ilgi alanları oluşturabiliriz ya da uzun zamandır düşündüğümüz ama bir türlü başlayamadığımız bir uğraş için adım atabiliriz.

Tekrar Denemekten Çekinmeyin

Çoğumuz bir şey yolunda gitmeyince şikayet eder, başarısızlık karşısında boynumuzu büker, ‘’ah benim kör talihim’’ der, sonra da tekrar başarısız olmaktan korkar ve vazgeçeriz.

Bugün dünyanın en başarılı girişimcilerinden, SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk bu noktaya gelene kadar onlarca başarısızlık yaşamış biliyor musunuz? Mesela Eskiden web tarayıcıların lideri olan Netscape’e iş başvurusunda bulunmuş ama kabul edilmemiş, ortaya koyduğu ilk PayPal ürünü, en kötü 10 iş fikrinden biri seçilmiş, yeni evlendiği ilk eşiyle balayındayken CEO’su ve yönetim kurulunda olduğu PayPal’dan kovulmuş, yaşanan başarısızlıklar nedeniyle hem Tesla Motors hem de SpaceX iflasın eşiğine gelmiş. Ve bunlar dışında birçok başarısızlık yaşamış. İşte büyük sabır ve ısrarla çalışan, denemeyi asla bırakmayan Musk, bugün 14.8 milyar dolar değerinde servete sahip.

Tavsiye :   Siz Deneyin, Siz Başka Birisiniz!

Yeni İnsanlarla Tanışmaya Açık Olun

Eğer karşımıza yeni fırsatlar çıkmasını istiyorsak, yeni insanlarla tanışmalı, çevremizi genişletmeliyiz. Her insanın farklı hikayesi, farklı yeteneği, farklı bir dünyası var. Dolayısıyla yeni insanlar hem bize ilham verebilir hem de hayallerimizi gerçekleştirecek bağlantılara ulaşmamıza yardımcı olabilir. Ne dersiniz? ☺

Cesur Olun

Çoğu zaman bir işe başlarken korku duyarız. Geçmişte yaptığımız hatalar gelir aklımıza belki, belki de çevremizdekilerin ‘’yapamazsın’’ demesine takılmışızdır. Fakat korkuyla başlanan bir işin, başarısızlıkla bitme ihtimali oldukça yüksek.

Dünyanın nerede olursak olalım, kendinizi en şanssız kişi olarak düşünüyor bile olsanız, gerçekten risk almaya, konfor alanımızdan çıkmaya başladığınızda, sizin için yepyeni bir hayatın kapılarının aralandığını göreceksiniz. Önce siz hazır olun ve kendinize yardım edin ki şans da size yardım etsin.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.