Keynote: Önce Ekibim (İlhamla Yönetmek)

Nasıl ilham veren, ekibimi harekete geçiren, güçlü bir lider olurum?

Keşfet: 21. Yüzyılda çalışanların liderlerden beklentileri nasıl ve neden değişti?

 

Öğren: Değişen çalışan beklentilerini nasıl yönetmeli? Önce Ekibim liderlik modelinin ana bileşenleri nedir? Ekipler nasıl ilhamla harekete geçirilir? Ortak amaç nasıl belirlenir?

 

Tartış: Liderliğin uçsuz bucaksız bir yolculuk mu? Nerede başlar ve biter? Gündelik davranışlarımız neden en çok liderlik yetkinliğimizi geliştirir?

Kimler İçin Anlamlı Olur?

İlham vererek yeni dünyada fark yaratmak isteyen ve çalışan motivasyonunu önemseyen her seviye lider ve lider adayları

Neden Tercih Etmeliyiz?

Her lider; onunla aynı vizyonu sahiplenen, birlikte hevesle yürüyen, işini tutkuyla sahiplenen ve başarı hikayeleri yazan ekipleri olmasını hayal ediyor. Ancak bu hayalini gerçekleştirebilen lider sayısı maalesef çok az.

Çünkü bugün beyaz yakalı çalışanların bir çoğunun aidiyet ve motivasyon problemleri var.

Çünkü karşılıklı beklentiler, hayaller ve amaçlar farklı.

Çünkü iş yaşamındaki ilişkileri yönetebilmek günden güne zorlaşıyor.

Bugünün dünyasında çalışanların bir liderden bekledikleri dünden tamamen farklı:

  • Artık bir liderin güçlü ve başarılı olarak tanımlanması için sadece şirkete kazandırdığı ciroya ya da şirketi taşıdığı noktaya bakılmıyor.
  • Bugünün liderlerinin esnek, hızlı, paylaşımcı, inisiyatif tanıyan, duygusal zekayı öne çıkaran ve yaratıcılığı teşvik eden liderlik modeline geçmesi kaçınılmaz.
  • Artık ekip çalışanlarının kendi dilinden konuşan, ilham veren, yaptıkları işin anlamını hissettiren ve onları geliştiren liderlere ihtiyacı var.

“Önce Ekibim” diyen yeni çağın liderleri ekiplerini tek bir cümle ile harekete geçirip, iş birliği ve güven ortamı yaratabiliyor.

 

Önce Ekibim liderlik modeli ile hareket eden şirketlerde başarılı sonuçlar, ciro veya pazar payı gibi performans göstergelerinin; çalışan motivasyonu ve sadakatiyle paralel artması ise doğal bir sonuç olarak göze çarpıyor.